Drobečková navigace

Úvod > O škole > Akce školy > Návštěva Poslanecké sněmovny ČR

Návštěva Poslanecké sněmovny ČRV pátek 07.06.2024 se žáci maturitního nástavbového ročníku PO I. (Podnikání) zúčastnili v rámci předmětu Právo exkurze do Poslanecké sněmovny České republiky. Hlavním cílem této exkurze bylo se blíže seznámit s legislativním procesem v České republice.

Žáci se v 8:20 dostavili na Malostranské náměstí, odkud společně pokračovali do infocentra Poslanecké sněmovny. Zde byli přivítáni velmi milou a ochotnou průvodkyní, paní Mikulcovou.

Celá prohlídka začala v kinosále informačního centra, kde byl žákům puštěn film, který ještě jednou shrnul pomocí různých infografik celý legislativní proces. Žáci měli díky němu možnost si zopakovat své znalosti z ústavního práva.

Po shlédnutí filmu se žáci přesunuli do další místnosti, která byla vybavena 3D modely nejen zasedacího sálu, ale také celého komplexu budov spadajícího pod Parlament ČR. Nejdříve se tak seznámili s historickým vývojem těchto budov a také osudy šlechtických rodin, kterým tyto paláce patřily. Pak se již díky videomappingu dozvěděli, kde všude Parlament ČR sídlí. Mohli si tak z blízka podívat, kde jsou jednotlivé kanceláře poslaneckých klubů, sněmovních výborů a dalších orgánů. Žáci byli překvapeni, kolik lidí Parlament ČR zaměstnává. Pak se žáci přesunuli k modelu zasedacího sálu, kde se podívali na historický vývoj politického zastoupení v českých zemích, Československu a nakonec i České republice.

Dále jsme již pokračovali do prostor samotné Poslanecké sněmovny. Nejdříve jsme si prohlédli prostory poslaneckých klubů stran SPD a Pirátů, pak jsme pokračovali ke slavnostnímu schodišti a do prostor kanceláří předsedkyně poslanecké sněmovny. Zde jsme se dozvěděli více o funkci předsedkyně a také jsme si prohlédli její předchůdce, mezi které patří i bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman.

V další části prohlídky jsme si prohlídli výstavu bývalých prezidentů na našem území od T. G. Masaryka až po současného prezidenta Petra Pavla a dozvěděli jsme se více o změnách pravomocí prezidenta republiky s měnícími se ústavami. V této části prohlídky jsme se i blíže seznámili se stáními symboly a symboly Parlamentu ČR.

Prohlídka nás dále zavedla na diváckou galerii, kde paní průvodkyně odpovídala na četné dotazy našich žáků, ke všemu, co do té viděli, i věcí, které znali z hodin práva a základů společenských věd, ale které bylo třeba si ujasnit.

Pak jsem se byli podívat přímo dolů do jednacího sálu poslanecké sněmovny, kde jsme se potkali i s panem poslancem Martinem Hájkem.

Dále jsme pokračovali do atria, kde se nachází místnost pro tisk a dozvěděli jsme se i mnoho o práci novinářů v budově Poslanecké sněmovny. V poslední části prohlídky jsme se podívali na originály ústav, které na našem území platily. Prohlídka končila krátce po 12:30 rozchodem na Malostranském náměstí.

Žáci si prohlídku, a především paní průvodkyni, velmi pochvalovali.

 

1718000127873.jpg