Drobečková navigace

Úvod > O škole > Akce školy > Muzeum literatury + Městská knihovna v Praze

Muzeum literatury + Městská knihovna v PrazeVe středu 25. 10. 2023 se třída PO I. spolu se svou třídní učitelkou Adélou Čadkovou vydala do nedávno otevřeného Muzea literatury v pražské Bubenči.  

Myšlenka této exkurze vznikla samovolně při jedné hodině Českého jazyka a literatury, kde žáci otevřeli diskuzi o pracovní náplni literárních historiků. Navštívit Muzeum literatury, které vzniklo jako snaha otevřít veřejnosti sbírky Památníku národního písemnictví, se tak zdálo být logickým východiskem. Expozice v muzeu je rozdělena do dvou podlaží, na literaturu 19. a 20. století. Každá jednotlivá místnost pak představuje konkrétní úhel pohledu či výseč z literární historie. Sbírky momentálně doplňuje ještě výstava Nejkrásnější kniha roku 2022, v níž je možné si nominované i vítězné knihy prolistovat a osahat. 

Nejvíc zájmu vzbudily právě Nejkrásnější knihy roku 2022, dále nás zaujal stylizovaný Panteon s památkami na slavné spisovatele 19. století – viděli jsme například žehličku z domácnosti Boženy Němcové či okulár Jana Nerudy. Velkou zvědavost vzbuzovala i pověstná Abeceda od Vítězslava Nezvala v místnosti věnované avantgardě. Nejzábavnější pak byla magnetická stěna experimentální poezie, kde jsme si vyzkoušeli skložit vlastní básně či různá zpitvořená slova, a zejména dětský koutek s psaním na psacím stroji. 

Po prohlédnutí Muzea literatury jsme se přesunuli na Mariánské náměstí a prozkoumali zde situovanou Ústřední pobočku Městské knihovny v Praze. Hledali jsme knihy z maturitního seznamu četby, objevili studijní zónu, začetli se do náhodných knih.  

2023-10-25_MuzeumLiteraturyMLP.jpg

 Fotografie