Drobečková navigace

Úvod > O škole > Akce školy > Exkurze do Lidic, I. KS, květen 2023

Exkurze do Lidic, I. KS, květen 2023Dne 3.5.2023 se žáci třídy I.KS (obor kosmetické služby) zúčastnili exkurze do Památníku Lidice. Návštěva Památníku Lidice byla tematická, vzhledem k blížícímu se datu úspěšné vojenské operace Anthropoid a smutným výročím obce Lidice.

Žáci do Památníku Lidice dorazili s pedagogickým dozorem v půl desáté ráno. První návštěva směřovala do expozice muzea, kde žáci shlédli krátký dokument mapující poklidný život v Lidicích před válkou, až do večera 10.6.1942. V tento památný den byly domy v obci srovnány se zemí, dospělí muži zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů a děti dle tehdejších materiálů byly dány na převýchovu. V expozici muzea se žáci naší školy dozvěděli, že osud mnoha dětí nebyl tak milostivý, jak ho interpretovaly tehdy nacisté, ale že veškeré stopy po dětech, které nebyly dány na převýchovu končí v Polsku, kde byly pravděpodobně usmrceny výfukovými plyny nákladního automobilu. Atmosféra expozice na mnohé dolehla, cítili smutek. Nejvíce emotivní bylo promítání dětských dopisů, které napsaly děti před zplynováním v Polsku svým příbuzným. V dopisech prosily o oblečení, jídlo a projevovaly starost o své blízké, netušíc, že jejich otcové, strýcové žijící v Lidicích jsou již dávno mrtví.

Po návštěvě muzejní expozice jsme s žáky prošli pietní území, na kterém stály původní Lidice a jejíž základy domů jsou už jen málo patrné. Žáci si prohlédli sochy dětí a naše cesta směřovala do Lidické galerie, kde v současné době probíhá výstava moderního umění a umění vytvořeného umělou inteligencí. Novinkou v Památníku Lidice je možnost navštívit dům čp.116. Tento dům byl zrekonstruován Památníkem Lidice a jeho vybavení je totožné s tím, které dostávaly navrativší se ženy a děti po válce. Pro občany, kteří se do Lidic vrátili byly vystavěny domy pod záštitou Lidice budou žít. Z vyprávění paní průvodkyně jsme se dozvěděli, že o obnově Lidic se v současné době ví jen málo, a tak se Památník Lidice dobovým vybavením domu s číslem popisným 116 snaží o nápravu. Společně s žáky jsme si prohlédli interiér a exteriér domu.  

Exkurze byla ukončena ve 12.40 návratem na Nádraží Veleslavín. Ohledně osudu obce Lidice bude diskutováno v rámci předmětu dějepis. Cílem exkurze bylo seznámení s osudem obce Lidice a předání odkazu toho, jak důležitá je demokracie a jak moc dokáže být zneužitelná. Zpětná vazba od žáků byla pozitivní, žákům se návštěva Památníku líbila a mnozí byli překvapeni, jak čas strávený v Lidicích velmi rychle utekl.  

Nikola Dařbujanová, třídní učitelka I. KS  

 lidice.jpg

fotografie