Drobečková navigace

Úvod > O škole > Akce školy > Exkurze do knihovny Jezerka – Městská knihovna v Praze

Exkurze do knihovny Jezerka – Městská knihovna v PrazeTřídy PO I. a UP I. ve dnech 2. a 9. 9. 2022 (v rámci výuky Českého jazyka a literatury) navštívily pobočku Městské knihovny v Praze Jezerka. Cílem bylo seznámení žáků s fungováním knihovny – nejen jako místa sloužícího k půjčování knih, ale i jako prostoru, kde lze trávit volný čas.  

Po příchodu do knihovny nás uvítal pověřený knihovník a provedl nás po prostorech pobočky, prohlídku provázel výkladem o možnostech a službách. Ačkoli většina žáků již někdy ve svém životě knihovnu navštěvovala, žádnému z nich tento zvyk nepřetrval do současnosti. Setkání s prostředím i službami knihovny pro ně proto bylo jako nové.  

Všechny zaujalo interaktivní oddělení pro děti a odpočinková zóna na ochozu určená pro „teens“. Co je na knihovně překvapilo a co se jim líbilo, zanesli žáci do paní učitelkou připravených pracovních listů. Byly to například: povolená konzumace občerstvení, příjemné prostředí, v jakém je knihovna stavu, prostor a klid, výzdoba barevnými deštníky na stropě. Ze služeb knihovny to pak byla zejména Artotéka (možnost zapůjčit si domů obraz), pořádané koncerty, Ateliér (umožňující využít šicí a jiné stroje), zajímavé knihy a časopisy manga. V pracovních listech také většina žáků zaškrtla, že se do knihovny ještě někdy vrátí. Tak uvidíme, jak to dopadne… 

Návštěvu knihovny rozhodně doporučujeme všem zájemcům! Pobočka Jezerka leží přímo u tramvajové zastávky Pod Jezerkou, asi deset minut svižné chůze od naší školy. Její prostory jsou uzpůsobené mladým návštěvníkům, naleznou zde jednak celé oddělení na ně orientované (spoustu míst k odpočinku – gauče, houpací sítě, sedací vaky), připojení k internetu zdarma a dále i celou řadu knih (nejen) z povinné četby (například k maturitě). Aktuální informace o dalších pobočkách i otevírací době najdete na webu knihovny mlp.cz. 

 

Bc. Adéla Čadková 

Fotografie

2022-09-02_mlpExkurze.png